2019 Northwest Championships All-Tournament Teams

Class of 2020

Oregon Metro Kane Kiaunis, OF, Hillsboro HS Joe Schwab, LHP, Jesuit HS
Oregon Metro East Dylan Carson, 3B/1B, Churchill HS Samuel Stuhr, RHP, Madison HS
Oregon State Bryce Boettcher, INF/RHP, South Eugene HS Jace Stoffal, RHP, Roseburg HS
Idaho Mark Steward, C/1B, Meridian HS Jack McDonald, LHP, Timberlake HS
Tri-State Mitch Simon, SS, Linfield Christian HS (CA) Leland Wilson, LHP, Anchorage West HS (AK)
Washington East Spencer Shipman, INF/RHP, West Valley HS (Portland commit) Jared Rubash, RHP, Wenatchee HS
Washington Metro Luke Wenzel, C/RHP, Mercer Island HS Eli Trop, RHP, Lakeside School
Washington Metro East Troy Baunsgard, C/INF, Mount Si HS Jonathan Cohen, LHP, North Creek HS

Calvin Kirchoff, RHP, Eastlake HS

Cade Christopherson, RHP, Chelan HS

Washington Metro South Louis Albrecht, C/OF, Kentridge HS (Washington State commit)

Evan Scavotto, INF/OF, Puyallup HS (Portland commit)

Alex Bradshaw, OF, Federal Way HS

Abiel Gonzalez, INF, Federal Way HS

Seti Manase, RHP, Graham Kapowsin HS

Kyle Heaton, RHP, Emerald Ridge HS

Parker Goin, RHP, Tahoma HS

Washington Northwest Luke Petteruti, 1B, Ballard HS Kassin Matson, RHP, Bothell HS
Washington Peninsula Jasiah George, INF/RHP, Bainbridge HS  Owen Wild, RHP/1B, Gig Harbor HS (Gonzaga commit)
Washington Southeast Gabriel DeJesus, OF/3B, AC Davis HS Matt Gabbert, RHP, Central Valley HS
Washington Southwest Kyler Stancato, OF/LHP, Mountain Ridge HS (AZ), (Washington State commit) LeAndre Gaines, RHP, W.F. West HS

Class of 2021

Oregon Metro Wilson Weber, C, Sam Barlow HS Braeden Munger, LHP/OF, Westview HS
Oregon State Crosby Albee, 1B/3B, West Salem HS Jacob Matlock, RHP, Lake Oswego HS
Idaho Spencer Warner, RHP/3B, Eagle HS Greyson Shafer, INF/3B, Timberline HS
Tri-State Jace Grimmett, RHP/2B, Blackfoot HS Jed DeCooman, RHP, Mulgrave HS
Washington East Carson Coulter, C, Pullman HS Garrett Gores, 3B/RHP, Gonzaga Prep
Washington Metro Cole Webster, OF/LHP, University Prep

Jessada Brown, C/OF, Chief Sealth

Jack DeDonato, LHP, Mercer Island HS

Ryan Rembisz, LHP, Redmond HS

Washington Metro South Drake Anderson, INF/RHP, Puyallup HS (Washington State commit)

AJ Guerrero, OF, Fife HS (Washington commit)

Michael Hyde, RHP, Seattle Prep
Washington Northwest Parker Cumberland, OF/LHP, Meadowdale HS

Jack Johnson, 1B/RHP, Archbishop Murphy HS

Luke Zmolik, RHP, Monroe HS
Washington Peninsula Sam Canton, OF/LHP, South Kitsap HS Angel Maldonado, RHP, Bainbridge
Washington Southeast Bodie Mamiya, OF/LHP, Kennewick HS Evan Thompson, 3B/RHP, Hanford HS
Washington Southwest Max Taylor, OF, W.F. West HS Tanner Vaughn, RHP/3B/1B, W.F. West

Class of 2022

Oregon Metro Griffin Biggs, OF, Tualatin HS

Jackson Jaha, 3B/RHP/OF, Clackamas HS

Austin Stalwick, RHP, Gresham HS
Oregon State Isaac Hill, RHP/INF, Hidden Valley HS Aaron Platner, LHP, Mountain View
Idaho Humberto Garcia, C/RHP, Timberline HS

Jace Mahlke, OF, Twin Falls HS

Logan Miller, RHP/INF, Timberline HS
Tri-State Gary Russell, 3B/RHP, Kamiak HS Ashton Olson, RHP, Glacier Peak HS
Washington East Sterling Lipscomb, 3B/INF, Shadle Park HS Parker Smith, RHP/OF, Central Valley HS
Washington Metro Dominic Nolan, C, Nathan Hale hS Jake Smith, RHP/OF, Mount Si HS
Washington Metro South Austin Paul, INF/RHP, Redmond HS Justin Feld, RHP/3B, Cedar Park Christian
Washington Northwest Ryan Pelton, 3B/INF/RHP, Ferndale HS Oliver Ward, RHP, North Creek HS
Washington Peninsula JT Rican, 3B/OF/RHP, Bishop Blanchet Christian Simonson, RHP, Central Kitsap HS
Washington Southeast Royce Vandine, C, Chiawana HS Connor Mendez, 3B/RHP, Chiawana HS
Washington Southwest Tyler Howard, C/1B, Skyview HS Ryan Orr, RHP/3B, Tumwater HS

Class of 2023 

Oregon Metro Ryan Cooney, INF/RHP/OF, Jesuit HS Parker Guinn, 3B/RHP/C, McMinnville HS
Oregon State Braden O’Donnell, C/UTL, Henry M. Jackson HS Adam Kim, OF/RHP, Issaquah HS
Tri-State Alex Mendoza, 3B/RHP, Kennewick HS (WA) Bryce Johnson, RHP/C, Eastlake HS (WA)

Packard Stephenson, LHP/1B, Kamiakin HS (WA)

Utah
Washington East Cole Hunt, OF/RHP, Eastlake HS Caiden Thomsen, LHP/OF/1B, Kamiakin HS
Washington Metro Michael Crossland, OF/RHP, Roosevelt HS Bjorn Johnson, LHP/1B/OF, Lincoln HS
Washington Southwest Trevin Long, INF/RHP/C, King’s Way Christian Stephen Hammergren, RHP/OF/3B, Mark Morris HS

Class of 2024 

Oregon State Gabe Howard, RHP/OF, West Linn HS Declan Francis (2023) RHP/1B, Lake Oswego HS
Tri-State Luke Anzellotti, C, Skyview HS (WA) Austin Murphy, 1B/LHP, Kamiakin HS (WA)
Utah Ty Southisene, SS/P Will Dart, SS/P, Spanish Fork
Washington Metro Kailand Halstead, C/OF/RHP Anthony Llera, OF/RHP, Woodinville HS
Washington Southwest Cole Edwards, INF/RHP, North Kitsap HS Julius Christensen, OF/LHP, Camas HS