2018 Northwest Championship Placement Game Schedule

Class of 2019

7:50 Field 9  Washington East 1  Tri-State 1 13th Place
Quentin Ayers 0-0, Sac Fly, BB
Seth Ryberg 1-3
Austin Higgins 2IP, 4K, 1R
Taylor Hamada 1IP, 2K, 0R
James Keenan 1-2
Michael Nehring 2-3
Justin Hoover 1-3, 2B, 1RBI
Jace Hanson 2IP, 1K, 0BB, 0H, 0ER
Dylan Chalmers 2IP, 1K, 1BB, 0H, 0ER
7:50 Field 8  Oregon State 5  Washington Northwest 4 11th Place
Will Tsukamiki 2-2, 2R, 2RBI
Noah Juarez 3IP, 1H, 0R, W
Zach Bell 1B, 2B, 1RBI
Camdon Anderson 1B, 2RBI
Ben Grant 2B
Reilly Olmsted 4IP, 7K, 2H
8:30 Wheeler  Washington Southeast 6  Oregon Metro East 5 Championship Game
Alex Clayton 2-3, 1B, 2B, 1RBI
Nolan Thebiay 5.1IP, 6K, 2H, 3ER
10:05 Field 9  Washington Metro South 14  Utah 4 9th Place
Grant Sherrod 2-5, 2B, 5RBI. 1IP, 3K, 1H
Jared Engman 1-2, HR, 2RBI
JJ Gerarden 2-4, 2 2B, 3RBI
Justin Maggerise 4IP, 2K, 5H
Camden Ryan 2IP, 1ER
10:05 Field 8  Idaho  Oregon Metro 7th Place
Bryson Vaughn3-5, 2R HR, 4RBI
Jacob Lewis 2IP, 1K, 0BB, 0H, 0R
Justyn Herzog 3R HR
Will Spitznagel 2RBI
Braden Thorn 6K, 3ER
12:20 Field 9  Washington Metro 6  Washington Southwest 2 5th Place
Travis Lee 2-2, HR, 1B, 1B, 1RBI
Grant Stading 2-3, 2 1B
Will Mulflur 2-3, 2B, 1B, 2RBI
Aidan Urbano 2IP, 0ER, 0H, 1K, 0BB
AJ Staff 3IP, 1ER, 3H, 1BB
Jensen Bowen 1-3, 2B, 1RBI
Lowell Dunmire 1-1. 1IP, 1H, 0R, 0BB, 1K
Teegan Zilleyett 1-2
Parker McNeil 1-2, R
12:20 Field 8  Washington Metro East 6  Washington Peninsula 0 3rd Place
Ben Schulte 2B
Evan Bates 2B
Ary Dulfer 9K

Class of 2020

8:10 Field 6  Oregon State 2  Washington East 0 11th Place
Cayden Delozier 2-2, R
Azel Bumpus 1-3, 2B, 2RBI
KC Pettibone 5IP, 4K, 0ER
Jace Phelan 1-2, 1B
Trenton Love 1-2, 1B
Noah Renzelman 3IP, 4K, 1BB, 0ER
8:10 Field 7  Idaho 4  Tri-State 9 9th Place
LeAndre Gaines Jr 1-2, 1SB, 1RBI
Kevin Brinton 2IP, 2K, 0R
 Devon Johnson 2-3, 2B, SB
Hunter Williams, 4IP, 0H, 8K
Isaac Arnold 3IP, 3K
10:25 Field 6  Washington Northwest 3  Washington Southeast 4 7th Place
Trent Miller 2-3, 2 1B
Tyler Durbin 1-2, 1RBI
Trent Boyd 5IP, 5K
Joshua Spencer 1IP, 1K, 0H
Nicholas Lindholm 2-3, 1R
Estevan Ruiz 2-2, 1RBI
Jacob Changala 2IP, 0R
Thomas Blakney 4IP, 3R
Nicholas Lindholm 1P, 2K, S
10:25 Field 7  Oregon Metro 0  Washington Metro 3 5th Place
Ethan Wilson 1-3, 1B
Ian Lawson 1-3, 1B. 2IP, 1H, 1K
Dylan MacLean 5IP, 2H, 2R, 2BB, 1oK
Eli Trop 4IP, 0R, 2H, 6K
Duke Brotherton 3IP, 0R, 0H, 5K
12:45 Field 6  Utah 0  Washington Metro South 7 3rd Place
Conner Ellingson 1-2, 3B, 3RBI
Abiel Gonzalez 1-1, 2B, 1RBI
Nathan Franceschini 4IP, 2H, 1BB, 4K
James Spickelmier 2IP, 1H, 4K
2:35 Field 9  Washington Southwest 0  Washington Peninsula 1 Championship Game
Brady Liddle, 4IP, 2H, 1ER, 6K,
Riley Sinclair 2IP, 1H, 0ER, 0BB, 3K
Owen Wild 2-3, 3B, 1R, 1SB. 5IP, 7K, 2H, 0ER
Trent Buchanan 2IP, 1H, 2K, 0ER

Class of 2021

8:30 Field 5  Utah 5  Washington Southeast 6 11th Place
Bodie Mamiya 2-2, 3B, 1B, 2RBI
Austin Popoff 4IP, 3K, 1BB, 1ER
10:45 W.F. West HS  Washington Metro 0  Washington Peninsula 2 9th Place
Cole Webster 1-3, 2B
Jared Johnson 4IP, 2H, 2ER, 7K
Owen McWilliam 1-1, 2R HR, BB. 2IP, 0H, 4K
Chandler Lindstrom 2IP, 1BB, 2K, 1H
Kai Francis 1IP, 1K, 0BB, 0H
10:45 Field 5  Tri-State 1  Washington Metro South 14 7th Place
Isaiah Burke 1-2, 1R
AJ Romero 1-1, 2B, 1RBI
Luke Tuck 1-1
Blake Wittman 1-2. 3IP, 4K
Brett Hassoun 1-1
Luke Tuck 1-1
Antonio Guerrero 3-3, HR, 1B, 2B, 5RBI
Tanner Smith 2-3, 2 1B, 2RBI
Matthew Korth 2IP, 3K
1:00 Field 5  Washington East 9  Washington Southwest 1 5th Place
Kyle Parkman 2-2, 2 2B
Hyatt Utzman 2IP, 3K, 0ER
Tommy Brandenburg 2-3, 2B
Mike Hyde 3IP, 4K, 2ER
1:00 Field 7  Washington Northwest 10  Idaho 0 3rd Place
Cole Nelson 2-4, 2RBI
Colby Arnold 2-3, 1RBI
Tyler Cowen 2-2, 1RBI, 1BB
Jack Johnson 2IP, 2K, 0BB, 3H, 0R
Evan Canfield 3K, 0BB, 0H, 0R
Jackson Reed 2-3, SB
Cooper Marshall 3IP, 6K, 1BB
3:00 Field 8  Oregon Metro 10  Oregon State 0 Championship Game
Josh Schleichardt 2-3, 2 1B
Josiah Spipley 1-2, 2B, 1RBI
Chase Reynolds 4IP, 4K, 1BB, 2H, 0ER
Carson Lydon 2-2